Hudba jógy - kirtan a bhajan

Hudba může být meditací!

Já vždy chtěla hrát na hudební nástroj, ale nikdy mi nebylo dáno, žádný z hudebních nástrojů mi nesedl tak nějak do ruky. Zkusila jsem flétnu, ukulele, kytaru, než mi došlo, že tudy cesta nevede, v té době jsem se začala více pohybovat mezi lidmi praktikující jógu a mé uši zaujala hudba indická, měla jsem možnost být součástí soustřední hudebníků, kteří se zabývají indickou hudbou, která mne totálně oslovila, tolik jsem se chtěla připojit, ale jak. Koupila jsem si mrdangu - indický buben, zkoušela se propojit s rytmem indických bhajanů a kirtanů, ale hrála jsem sama a tak nějak to prostě neznělo, přeci jen buben potřebuje hrát s někým, že.

Podzim 2019 se ke mne, shodou mnoha milý okolností dostalo harmonium, přijelo ke mne až s Indie a na vybalení balíku jsem čekala dlouhý čas, který musel uzrát. Tento hudební nástroj má velmi jemnou vibraci a řekněme, že né úplně každého přijme. I já ho měla měsíc na půdě v krabici, než byl ten "správný čas". Pamatuji, jak jsme si říkala sama sobě, co jsem si to zase vymyslela :)

Ale s prvními tóny, které se mi povedlo vyloudit, mým tělem prošla nová, ale tak nějak známá vibrace, zvláštní mravenčení v hrudi a byla jsem v pasti, cítila jsem, že pokud budu trpělivá a pilná, tak na tento hudební nástroj by to šlo :)

Co čas dovolí tak hraji a zpívám, je to pro mne asi nejfunkčnější technika, která mne vede do stavu, kdy nevnímám své okolí, nevnímám čas, nic okolo sebe. Harmonium zní tak úžasně, že skryje i nedokonalosti lidského hlasu, což velmi oceňuji. Zbožňuji zpěv manter a harmonium umí úžasně doprovodit, v čase kdy jsem procházela Projekt Mantra a mantrovala během dne mi právě zhudebnění mantry, její melodie, velmi pomohla si mantru držet v hlavě skoro celý den.

 

Mantry s harmoniem nás provázejí na jógových setkání i dalších akcích.

Kirtan