O YOGAJA

Yoga a já

YOGAJA je Náš tvůrčí prostor pro JÓGU

Pro jógu z tradičních kořenů, textů a praxe, prodchnutou BHAKTI JÓGOU jako cestou Lásky.

 

CO JE A NENÍ JÓGA?

Jóga není cesta pro pěkné legíny, i když se na polohování v ásánách hodí, není to cvičení u moře, i když prostředí ve kterém trávíme čas a i cvičíme nás velmi ovlivňuje. Jóga nejsou fotografie vycházejícího slunce a rozpažených rukou, není to ani jen krásná ásana, nic z toho nemá s původní jógou nic společného.

Jóga znamená sloučení, rozpoznání sloučení, pátrání po prvotní, základní ingredienci a tou je Bůh, pro někoho je tento termín spjat s náboženství, jóga to tak ale nemá, v józe je to Jedno.

Bůh =  Prvotní ingredience - Životní síla - Kundalini - Vědomí - Energie - Brahma - Univerzum - Narájen - Visnu - Absolutno...

Poznat toto prvotní, tohoto Boha, je cesta jógy.

 

Tato cesta je rozdělaná na třídy, stupně, dle Patanždaliho bývá označována jako Radža Jóga.

1. a 2. Jam a Nijam - morální zásady, pravidla, doporučení jednání osoby jdoucí na cestě jógy

3. Ásan, bandhy a mudry - cílem ásán (poloh) je odstranění tělesných blokád k obnovení přirozeného toku. Bandy a mudry (tělesné zámky a pozice prstů) jsou důkladnějším pročišťovačem kanálů (nádí), kudy energie teče.

4. Pranájam - přichází na řadu, aby do čistých kanálů vtekl proud života, prán a prán je Bůh - prvotní esence, ingredience), pranájam je takové cestování po těle.

5. Prátjáhára - nás vede k obrácení pozornosti směrem dovnitř. Učí nás odlišit mysl od smyslů a pozornost věnovat vnitřnímu prožitku. Mysl se uzavírá ve svém světě, vnější podněty vnímá, ale nehodnotí. Je to stav dokonalého ztišení a zklidnění.

6. Dhárana - koncentrace. Ztišená mysl se dokáže zaměřit na vybraný podnět a plně se mu věnovat ve stavu rozjímaní.

7. Dhjána - meditace, stav ve kterém adept jógy vnímá současně předmět své meditace, sebe jako pozorovatele i proces pozorování a jeho zážitek je tak trojjediný. Meditace přitom navozuje očištění mysli i těla. 

8. Samadhi - vše výše popsané je podmínkou k závěrečnému, osmému stupni, kterým je samádhi, tedy splynutí, pohroužení se, kdy se hranice mezi jástvím a předmětem meditace stírají a člověk splývá s univerzem, smyslem, Bohem.

 

JÓGA PRO MNE

V józe přivírám svou rozumovou část a nechávám se unášet a vést, moje tělo splývá s ásánami prostřednictvím dechu, ásány přicházejí a odcházejí jako nádech a výdech...

Jóga je pro mne tanec vedený dechem, na který jsou navázány polohy těla - ásány...

Jóga je pro mne chvílí, kdy nic nemusím a tělo se jen pohybuje na vlně dechu...

 

Jmenuji se Veronika a k jóga ke mne přišla už před douhou dobou, když jsem začala zjišťovat, kdo opravdu jsem, postupně jsem odlupovala nánosy vzorů, názorů jiných, kdo bych měla být. V tomto stále pokračuji a největšími učiteli je můj muž a mé tři děti, kteří mi každodenně ukazují bezpodmínečnou Lásku. Když se sejdeme ke společnému cvičení, cítím se doma, je mi blaženě, cítím Lásku ke všem v místnosti i sobě a tento prožitek bych ráda předala i ostatním.

Za ta dlouhá léta jsem poznala velké množství ásán, pranájam, meditací, technik, ale stále jsem vnímala, že hledám něco "svého". A to "mé" ke přišlo v létě 2017, byla tím Atma Kriya Yoga a já věděla, že jsem opravdu "doma" a s velkou vděčností jsem byla přijata 2.2.2018 jako žák jógového učitele Paramhansy Šrí Svámího Vishwanandy, jehož prostřednictvím byla Atma kriya yoga světu předána. 

 

...více o tom, kdo mne inspiruje najdete i v části o Jógových sektání pro všechny.

...zde nějaké starší články - http://verda86.blogspot.com/

 

Pro absolvované kurzy klikni zde.