Články

O účincích hathajógy a Babajiho Pozdravu Slunce?

Trvalo více než osm let, než jsem si já našla cestu k pozdravu slunce, hodně dlouho byl pro něčím moc rychlým a akorát mne z něj bolela ramena. Užívala si pomalost a plynulost klidné jógy a pak se ke mne dostal pozdrav slunce jiný, prastarý počátek všech pozdravů slunce a já mu propadla. Došlo mi, že je to ten chybějící článek do domácí praxe, je to to Ono na 10 minut denně, čímž oblažím své tělo, čas jen pro mne. Postupem času, jak přibývalo lidí se zájmem o naše pravidelná jógová setkání, jsem v něm našla klíč k řešení otázky - „a co bych jim mohla nabídnout k domácí praxi“?

Proto, jsem se rozhodla projít učitelským tréninkem, aby BSN (Babajiho Pozdrav Slunci/Babaji Surya Namaskar) mohl být jak součástí našich setkání, tak i, abych ho mohla předávat dál skrze workshopy.

Jsem člověk hledající jednoduchost, jsem spíše zoufalá z ohromného množství meditačních a pranajamických technik, mám raději méně, ale hlouběji. Dovolím si vložit lehce antroposofickou průpovídku – „Kdo chce být rád, stačí s málem, a kdo je rád, ten je králem“. Ale pro ponoření se do určitých technik je vedle techniky samotné třeba posilovat svou vůli, vůle nás podrží, když lenost vstává. Vůle, jde však spolu myslí a mysl potřebuje vědět, chápat a rozumět PROČ to mám dělat! Proto jsem se rozhodla sepsat Vám účinky BSN na různé naše úrovně, tak jak je popisuji na workshopu. Tyto účinky jsou víceméně stejné jako dobře postavená lekce hathajógy, ale jak možná již mnozí víte, 15minut BSN denně je srovnatelných s 45 minutami hathajógy, tak proč si neudělat každý den svůj malý jógový rituál doma.

 

Začněme poněkud obecně, co je vlastně jóga? Řečeno slovy klasického jogína, jóga je stav sjednocení s Bohem.

BSN či hathajóga je nástroj k tomu, aby ke sjednocení došlo, nástroj ke sjednocení těla – mysli – duše, řečeno poněkud západštěji.

K tomuto sjednocení může dojít ve stavu, kdy mysl mizí. Představme si Boha jako Slunce na nebi, září na nás, každý paprsek nás oživuje, inspiruje a každý mrak, který přijde, toto Slunce zacloní, možná se tam jen mihne a žár Slunce ho rozpustí, možná mraky na obloze přikryjí Slunce celé a naše realita zešedne, Slunce pro nás v tu chvíli zmizí úplně. Ty mraky jsou naše myšlenky. A je jen na nás, jak moc si necháme to Slunce zaclonit, je jen na nás jak budeme zdatní v rozhánění myšlenek a jak nám půjde si připomínat trvalou přítomnost Slunce/Boha, i když ho přes mraky nevidíme.

Tento obraz Slunce a nebe máme každý v sobě, ve svém srdci a já vnímám BSN jako možnost, jak ty mraky rozehnat, Slunci poděkovat a opečovat své tělo jako chrám pro toto Slunce, pro formu božství, která je mi blízká. BSN je tedy pro mne modlitbou v řeči těla. Potřebujeme se cítit dobře ve svém těle pro spirituálním vývoj.

BSN je ideální cvičit ráno, směrem na východ (není nutné, ale pokud máme tělo natočené na východ příjmáme božskou energii), ženy 5-6 kol, muži 7-8 (12 kol je maximum pro ženy i muže), necvičíme v těhotenství a při menstruaci. Ale samozřejmě neberme jako dogma - nutnost praxe jen ráno, vše si uzpůsobme, ať je vhodné pro nás. Ahinsa – nenásilí – při praxi nesmíme pociťovat žádnou bolest, ani na těle ani ve své mysli, přijměme své tělo s takovou mírou pohybu, jaká nám byla dána, s vděčností, že je nám natolik dobře, že vstaneme z postele a můžeme se protáhnout.

Posloupnost pohybů a dechu je taková, aby přesně a postupně zpevňovala naši páteř, aby vitální síla byla páteřním kanálem vedena vzhůru.

No a dostáváme se k tomu PROČ?

-  BSN je modlitba těla – forma zvnitřnění, možnost komunikace s hlubším Já, je připomenutím, že tělo lze považovat za chrám duše.

-  BSN pro uzdravení a energetizování těla

 • Přináší pevné a silné tělo
 • Zpevňuje svaly a dělá naše klouby flexibilní
 • Vyrovnává a prodlužuje páteř
 • Posiluje trávicí systém
 • Posiluje srdce a plíce – čistí krev
 • Zklidňuje nervový systém
 • Posiluje imunitní systém
 • Harmonizuje hormonální systém
 • Zlepšuje kardiovaskulární systém
 • Posiluje paže, zápěstí, dlaně, prsty, ramena, krk, hrudník, břicho, boky, hýždě, stehna, kolena, kotníky, střed těla /hluboký stabilizační systém
 • Spaluje kalorie
 • Učí nás zdravému postavení těla, nejen při jeho praktikování, ale jeho prožitkem i do běžného života

-  BSN pro energetické tělo

 • Protahuje nádí (meridiány – dráhy, kudy je vedena síla/prána/čchi
 • Obohacuje tělo o velké množství prány
 • Odstraňuje energetické blokády
 • Harmonizuje solární a lunární energii v nás
 • Harmonizuje ayurvédské doši (pitta, vata, kapha)

-  BSN zklidňuje mysl (skrze mantru)

 • Zlepšuje naši schopnost koncentrace, zacílení
 • Odstraňuje roztěkanost a kritičnost mysli

 

Účinek hathajógy a BSN na tělo je úžasný. Víte, jak nejlépe vypláchnete špinavou houbičku? Pod proudem vody jí mačkáte, stále dokola, dokud z ní neteče čistá voda. Stejně tak to probíhá s buňkami našeho těla, s buňkami orgánů i svalů, promačkáváme je, natahujeme je, zmáčknu, natáhnu, zmáčknu, natáhnu a mezitím stále vědomě dýchám, at okysličuji krev, ať z buněk vše škodlivé odchází a čisté může vejít.

Tak jako jsou místnosti v domě odděleny dveřmi, tak také tělo má své uzávěry (bandhy). Dveře udržují teplo v domě a bandhy zase energii v těle. Díky nim tělo zvládá větší zátěž a šetří životní sílu. Při cvičení BSN a hathajógy intenzivně posilujeme všechny bandhy a proto zůstáváme vitální a zdraví.

 

V účincích by se dalo pokračovat dále, ale než si o nich jen číst, co je zažít sami na sobě? Je už Vaše mysl natolik vyživená důvody k praxi, že se vrhnete do denního praktikovaní?

Nechte se však při něm vést srdcem, ať je to právě náš střed hrudníku, naše srdeční čakra, v níž sedí Slunce a BSN ve své plynulosti pohybu a dechu na vlně mantry rozhání mraky z našich myšlenek, ať toho Slunce můžeme pozdravit.

Učení hathajógy říká, že myšlenka se pomocí energii /prány, čchi/ projevuje ve hmotě. Myšlenka je záměr, který si můžeme říkat před svou praxí. Dech rozvíjí energii, která propojí tento záměr s naším tělem. A tělo je hmota, ve které se náš záměr projeví.

Praktikujme kvalitně, nesnažme se strhnout maximální počet kol v nejtěžším provedení, pamatujme, že i obyčejná opice si dá nohu za hlavu a jogína to z ní nedělá. Pohybujme se vědomě, jako bytost vědomá si svého spojení s božstvím uvnitř nás, pomalu a polehoučku znovuobjevujme své tělo a jeho možnosti.

 

Zpět